Ney Bakımı

Ney Bakımı

 Ney Bakımı ve Korunması

Ney, doğal ve hassas bir malzeme olan kamıştan yapıldığı için bakımı ve korunması uzun ömürlülüğü ve verimliliği açısından çok önemlidir. Çalgı darbelerden, ani sıcaklık değişimlerinden, çok soğuk ve çok sıcak ortamlardan korunmalıdır. Ney üflenmeden önce ağız temizliğine dikkat edilmeli ve ağız içinde yemek artığı olmamalıdır. Neyin bir diğer düşmanı ise nemdir. Çok nemli ortamlardan korunması yanında ney üflendikten sonra mutlaka oda sıcaklığında açık ortamda bir süre tutulmalı ve nefesin kamış içinde yoğunlaşmasından ortaya çıkan suyu atması sağlanmalıdır. Buna dikkat edilmediğinde ve yemek yedikten hemen sonra üflendiğinde neyin içinde ortaya çıkan küf ve bakteri plağı gibi oluşumlar neyin sesinin kapanmasına yol açabilir. Ses kutusu içinde oluşan bu katmanlar pamuklu bir kulak temizleme çubuğuyla nazikçe temizlenebilir. Ancak bu yapılırken ses kutusunun hemen dibindeki deliğe müdahale edilmemelidir. Bu delik etrafında oluşan katmanların üfleme yoluyla kendiliğinden ortadan kalkması beklenmelidir.

Neyin bakımında önemli bir başka nokta da neyin yağlanmasıdır. Bu işlem için kullanılabilecek en iyi yağ çok ince ve tortu bırakmayan bir yağ olan susam yağıdır. Yağlama işleminden önce neyin iç kısmında hiç nem olmamalıdır. Bu sebeple yağlanacağı gün neyin üflenmesi tavsiye edilmez.NeyinAltına bir n-boş kap koyup üstten yavaş yavaş dökerek susam yağını döküyoruz.dah sonra başka bir boş kabınn içine neyi tekrar koyup ilk kaba biriken yağları tekrar neyin üst kısmından yavaşça döküyoruz.Neiyimizi dik bir pozisyonda kalması sağlanarak süzülme işlemi için bir kenara koyuyoruz.Eğik yada çağraz bırakırsanız ney zamanla yamulmaya başlıyacaktır. 4 – 5 saat süzüldükten sonra sadece dışını kuru bir bezle silip kullanabilriz.Biriken yağlarınızı tekrar saklama kabına geri boşaltın.Susam yağı en az 6 ay süre dayanır..
detaylı videolu anlatım için  :        www.manisaney.com

DERTSİZ TASASIZ NEY BAKIMI SETİ.
PERDELERİ KAPATIN YAĞI İÇİNE DOLDURUN 15 DAK BEKLEYİN YAĞI TEKRAR ŞİŞESİNE İLAVE EDİN 2 SAAT SÜZDÜRÜN NEYİNİZİN BAKIMI TAMAMDIR.

Yağlama periyodları yeni bir neyde ilk ay için 10 günde bir, ikinci ay içinde 15 günde bir sonrası içinse ayda bir uygulanmalıdır. Yaşı bir yılı aşan neylerde genellikle 3 ayda bir yağlama yeterli olmaktadır. Çünkü bir yıldan sonra neyin iç kısmı büyük ölçüde kararmış olacak ve bu yanık tabaka aynı zamanda koruyucu bir katman oluşturacaktır ve iç kısmı kaplayan zar ortadan kalkacağı için ney yağı daha fazla oranda emebilecektir.

Başparelerin bakımında kullanılan malzeme önemlidir. Delrin başpareler hiç bakım gerektirmezler. Manda boynuzu ve ağaç başparelerin ise yağlanmaları malzemeyi ve titreşime duyarlılığı korumak açısından şarttır.

Neyinizden baş pareyi çıkartmaya çalışmayınız.Saklarken kılıfından çıkartınız.Unutmayınız ki kılıf sadece taşıma amaçlıdır.

BAKIM SETLERİ DERNEĞİMİZDE SİZLERİ BEKLİYOR


Copyright © 2018 All Rights Reserved