Basında Biz

Turizm sektöründe patronken bir gece duyduğu ney sesiyle yaşamının değiştiğini belirten Volkan Yıldız, mesleğini bıraktığını söyledi
15 yıldır yeni neyzenler yetiştiren Yıldız, “Ruh, feryadını ney ile yapar. Ney sizi seçer ve kendi tınısını öğretir” dedi

FATİH ABACIOĞLU  (YENİ ASIR  HABER MERKEZİ)

 

Ney’in gitar, keman gibi enstrümanlardan farklı bir yerde olduğunu anlatan Neyzen Yıldız, “Ruh, feryadını ney ile yapar. Ruhu sese dönüştüren neydir. Neye üflemek sabır gerektiren bir süreçtir. 5 dakikada veya 5 yılda ses çıkarabilirsiniz. Ney sizi seçer ve kendi tınısını öğretir” dedi.

 

İnsanlar, özüne yönelik bir arayış içindedir, bunu bazı kişiler bilir, bazıları bilmeden arar. Bir çok insan benliğini ney sesini duyduktan sonra bulmuştur. Çünkü ney sesi parmak izi gibidir. Herkes ayrı bir renk yakalar. Bu nedenle aynı neyden onlarca farklı tını duyabilirsiniz.

 Neyi istemeniz, sabretmeniz lazım. Öyle olunca süreç kısalır. Gün gelir neyinizden çıkan sese inanamasınız. Anlatılanlara harfiyen uymalısınız. Kafanızdakilerle üflemeye kalkışırsanız başarısız olursunuz. İnanmanız ve sabretmeniz lazım. Ege Üniversitesi’nden Neyzen Kaşif Demiröz hocam bana ney yapmanın yöntemini öğretti. Ney bir sorumluluktur. El aldıysanız artık el vermeniz görev oluyor.  Meraklılarına ney, Osmanlıca ve kaligrafi eğitimleri veriyorum.

 

Karşıyaka’da bir Mevlana gecesi

İzmir de Mevla hz.nin 743’üncü vuslat yıl dönümü dolayısıyla Şeb-i Aruz ve sema töreni düzenlendi

Ege Neyzenler Derneği himayesinde Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu’nda düzenlenen “1. İzmir Şeb-i Aruz ve Sema Töreni”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun sunumuyla başladı.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda, Hazreti Mevlana’nın felsefesini konu alan sinevizyon gösterisinin ardından, ilahi ve kaside okundu.
Programda ayrıca, Buhurizade Mustafa Itri’nin segah eseri “Mevlevi Mukabelesi” ve sema gösterisi de sunuldu.
Yetkililer, etkinliğin, Konya’dan düzenlenecek Hazreti Mevlana’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri öncesi İzmir’de gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Copyright © 2018 All Rights Reserved